Reflü Hastalığında Nasıl Beslenmek Gerekir ?

Beslenme önerileri

-Öğünlerinizi sık aralıklarla ve küçük porsiyonlar halinde yapmaya özen gösterin. Bu yöntem mide hacminin ve mide geriliminin azalmasına yardımcı olarak mide içeriğinin yemek borusuna geçişini önleyecektir.

-Gece yatmadan ya da gün içinde uzanmadan en az 3-4 saat önce yemeğinizi bitirin. Aksi takdirde mide asidi midenin üst kapakçığından yemek borusuna geçerek yakıcı etki oluşturacaktır.

– Portakal, greyfurt mandalina ve limon turunçgillerden kaçının çünkü bunlar çok asitli oldukları için uyarıcı etki yaparak mide ve yemek borusunda yanıcı etkiye neden olurlar.

– Domates asidik yapıda olduğundan özellikle yatkınlığı olan kişilerde reflüye neden olabilir. Mutlaka tüketilmesi gerekiyorsa günde 1 defadan fazla ve akşam öğününden sonra tüketmeyin.

– Baharatlar aşırı tüketildiklerinde reflüsü olmayan kişilerde dahi midenin doğal iç yapısını kötü etkilerler. Reflü hastalığı olan kişilerde ise asit salgılanmasını artırarak göğüste yanmayı tetiklerler. Bu nedenle çoğu kez yanma hem mide hem de yemek borusunda hissedilebilir.

-Nane, çoğu kez mide bağırsak hastalıklarında rahatlama ve tedavi amaçlı kullanılmasının aksine bir reflü tetikleyicisidir. Yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğinde gevşemeye yol açtığından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışını artırır ve reflüyü başlatır. Özellikle mide içi basıncının arttığı yemek sonrası dönemde tüketilmemelidir.

-Yağlı peynir ve kaşarlar, fıstık, yağlı etler tüketmeyin çünkü bunlar midede asit salgısını artırıcı etki yapar ve mide içeriğinin yemek borusuna geçişini kolaylaştırır. Yağlı gıdalar mide boşalmasını geciktirir. Mide boşalması geciktiğinde basınç yüksek kalacağından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışı hızlanacak ve kolaylaşacaktır. Özellikle akşam yemeklerinde yağlı gıdalardan kaçının.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir