Ketojenik Diyet

Tarihçesi: 1920’lerin başında epilepsi tedavisinde kullanılmaya başlanan bu uygulama, ilerleyen dönemde kanser hastalarında da uygulanmış, kanser hücrelerinde büyümenin ve metastaz oluşumunun yavaşladığı gözlemlenmiştir. Ardından 2003-2010 yılları arasında tip-2 diyabet, insülin direnci, dislipidemi ve hipertansiyon ile karakterize gelişen obezite hastalığının önlenmesinde birincil tedavi olarak kullanılmıştır.

Bugün ketojenik diyet neden bu kadar popüler ?

1- Hızlı ve sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo kaybettirir
2- Kan şekeri ve insülin dalgalanması olmadığı için açlık ve yorgunluk hissedilmez
3- Kas kütlesi korunur ve artırılır.
4- Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde başarılıdır.
5- Kolay uygulanabilirdir.
6- Hızlı kayıplar ile diyete olan motivasyonu artırır.

Bu diyetle haftada ne kadar kilo verilebilir ?

Bireye göre değişmekle birlikte ortalama haftada en az 1,2-2,0 kg arasında yağ kaybı ve 1 haftada 1 beden incelme meydana gelir.

Peki bu diyeti nasıl uygulayabilirim?

Ketojenik diyet düzenli bir takip gerektiren bir uygulamadır. Yapılan ölçümler ve tetkikler neticesinde diyetisyeniniz tarafından hazırlanan beslenme programı ile birlikte tavsiye edilen besinleri kullanarak başlayabilirsiniz. Bu diyette ürünler kolay hazırlanabilir ve kolay muhafaza edilebilirdir. Bu sayede öğününüzü kolayca yanınızda taşıyabilir ve bugün nerede ne yiyeceğim diyetime uygun besinleri bulabilecekmiyim endişesinide ortadan kaldıracaktır.

Neden yardımcı gıdalar tüketmeliyim?

Ketojenik diyet için tavsiye edilen bu ürünler ketojenik diyet için besin bileşenleri açısından optimize edilmiş ürünlerdir. Ürünler süt, yumurta, bezelye, buğday gibi ürünlerden protein eldesi ile üretilmiştir.

Ürünler arasında neler var?

Ürünler çeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Gün içinde sürekli tükettiğiniz besinler formatındadır. Örnek verecek olursak kızarmış ekmek, makarna, kraker, kurabiye, çorbalar, çikolata bar, çikolatalı içecek, puding, smoothieler. Formunda yapılmış düşük karbondiratlı yüksek ve kaliteli proteinlerden yapılmış ürünlerdir. Bu ürünlerin yanında diyetisyeninizin uygun gördüğü sebze ve diğer bir kaliteli protein kaynağını da kullanabileceksiniz. Bu sayede diyet sizi sosyal yaşantınızdan alıkoymayacaktır. Hızlı sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verin .

“Ketojenik Diyet” için 3 yorum

M. Corek

Bilgiler için teşekkürler. Bayanı da kutlarım ayrıca.

M. Corek

Ketojenik Diyet ile mi verdi bu kadar kiloyu?

M. Corek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir